D.

Beat

Delaware

Beat


Ed note: We will be featuring Delaware team and player ratings this year. These are done by Curtis Watkins, the Delaware Editor for Jerry Shenk's former newsletter, Middle Atlantic Sports News. Jerry calls Curtis the most knowledgeable person on the state of high schoolbasketball in Delaware he ever met in his 25 years of doing the newsletter.

Delaware Boys All-State Teams 3/15/07

Delaware Girls All-State Teams 3/15/07

Delaware Boys All-Conference Teams 3/15/07

Delaware Girls Leading scorers 3/26/07

updated 4/30/07

Delaware Boys H.S. Statewide Top teams 2006-07

 

Delaware Boys High School Basketball

Top 25 Players Statewide

2007 – 2008 Summer Player Rankings

(Based on Performance on the Court)

 

 

 

NAME

HGT

CLASS

SCHOOL

PPG

1

Jarrett Mann

6'4"

Sr.

Middletown?

20.4

2

Brian Oliver

6'6"

Jr.

William Penn

16.5

3

Nafis Richardson

5'11"

Sr.

Hodgson

18.8

4

Tyshawn Bell

6'7"

Jr.

Caesar Rodney

15.1

5

Dominic Morris

6'7"

Jr.

Caravel

16.2

6

Paul Reynolds

6'4"

Jr.

Christiana

15.7

7

Travon O'Brien

6'4"

Sr.

Glasgow

15.1

8

Malcolm Gilbert

6'9"

Soph.

St. Elizabeth?

7.0

9

Kory Belle

6'6"

Sr.

Sussex Tech

19.4

10

Trevor Cooney

6'2"

Fr.

Sanford

10.1

11

Ben George

6'4"

Sr.

Dover

17.5

12

Kyan Andrews

6'4"

Sr.

Woodbridge?

20.4

13

Vashad Whidbee

6'3"

Sr.

Woodbridge

22.2

14

Erique Gumbs

6'8"

Jr.

Caravel

8.3

15

Tracy Jones

6'3"

Sr.

Cape Henlopen

 

16

Demetrius Richardson

6'2"

Sr.

McKean

15.8

17

Kris Redd

6'2"

Sr.

McKean

18.4

18

Issa Masse

6'5"

Sr.

Archmere

11.9

19

Carl Hinton

6'5"

Sr.

Sussex Central

10.1

20

Jacob Mitchell

6'5"

Jr.

Sussex Tech

14.5

21

Deaven Horne

5'10"

Sr.

Woodbridge

12.4

22

Jason Hayward

5'10"

Sr.

Caravel

12.0

23

R.J. Griffin

6'3"

Sr.

Charter

13.1

24

Brandon Legree

6'3"

Jr.

Polytech

12.9

25

L.J. DiManche

5'5"

Sr.

St. Andrews

18.7

 

 

 

Boys Basketball Top 20 Teams (Week of 03/11/07) (Final)

 

Rank

School

Last Wk

Results

1

Christiana (22-4)

3

Vikings won the State title by blowing out then #1 Sanford 67-41. It was the school's first ever State Basketball Championship. 6'4" Soph., Paul Reynolds scored 21 in the victory.  They also defeated then #9 Hodgson 51-48 in the semifinals and then #5 Cape Henlopen 67-54 in the quarterfinals and then # 13 Tatnall 71-53 in the second round.

2

Hodgson (21-5)

9

Lost to then #3 Christiana 51-48 in the state playoff semifinals. Won over then #8 Glasgow 55-51 in the quarterfinals and ran over unranked Salesianum 68-48 in the second round.  Also beat then #2 Middletown 50-45 in the Blue Hen Conference Title game.

3

Sanford (21-5)

1

Lost big to then #3 Christiana 67-41 in the State Championship game. Defeated then #4 William Penn 68-61 in the State semifinals and then #11 Sussex Central 58-54 in the quarterfinal round. Ran over then #7 Smyrna 64-42 in the second round.

4

William Penn (19-6)

4

Lost to then #1 Sanford 68-61 in O.T. in the State playoff semifinals. Beat then #2 Middletown 66-52 in the quarterfinals and unranked Newark 64-52 in the first round.

5

Sussex Central (18-7)

11

Beat then #6 Caravel 85-77 and lost to then #1 Sanford 58-54 in the State playoff quarterfinals.

6

Middletown (18-7)

2

Lost to #4 William Penn 66-52 in the State playoff quarterfinals and won over then #18 St. Elizabeth 67-56. Was beaten  by then #9 Hodgson 50-45 in the Blue Hen Title game.

7

Glasgow (17-7)

8

Won big over then #10 Woodbridge 64-38 and lost in the State playoff quarterfinals to then #9 Hodgson 55-51 in O.T.

8

Cape Henlopen (19-6)

5

Defeated then #7 Smyrna 67-66 in the Henlopen Conference Championship game. Beat then #14 Concord 65-56 and lost to then #3 Christiana 67-54 in the State playoff quarterfinals.

9

Caravel (17-6)

6

Lost in the second round of the State Playoffs 85-77 to then #11 Sussex Central.

10

Concord (16-8)

14

Defeated Polytech 64-57 and was beaten by then #5 Cape Henlopen 65-56 in the State playoff second round.

11

Smyrna (19-6)

7

Ran over then #17 McKean 72-56 and got smashed 64-42 by then #1 Sanford in the State playoffs. Lost to then #5 Cape Henlopen 67-66 in the Henlopen title game.

12

Tatnall ((16-8)

13

Won over then #19 Charter 50-46 and got beat by then #3 Christiana 71-53 in the State playoff second round.

13

Woodbridge (16-8)

10

Defeated then #12 Brandywine 77-65 and got crushed by then #8 Glasgow 64-38 in the second round of the State playoffs.

14

Brandywine (15-8)

12

Lost to then #10 Woodbridge 77-65 in the second round of the State playoffs.

15

St. Elizabeth (14-10)

18

Knocked of then #16 Sussex Tech 46--38 and lost to then # 2 Middletown 67-56 in the State playoff second round.

16

Charter (13-10)

19

Lost to Tatnall 50-46 in the first round of the State playoffs.

17

Ceasar Rodney (15-8)

15

Lost to unranked Newark 70-64 in the first round of the State playoffs.

18

McKean (14-9)

17

Lost to then #7 Smyrna in the first round of the State playoffs 72-56.

19

Sussex Tech (16-7)

16

Lost to then #18 St. Elizabeth 60-48 in the first round of the State playoffs.

20

Archmere (13-9)

20

Did not make State Playoffs

 

 

 

 

Delaware Boys H.S. Statewide Top 25 Players 2006-07

Delaware Boys Top 25 Players

Mid-Season Update 2006 2007

(Statewide)

(Based on performance on the court)

 

 

NAME

HGT

CLASS

SCHOOL

COLLEGE

1

 Jarrett Mann

6'4"

Jr.

Middletown

Stanford, Georgetown

2

 Brandon Tunnell

6'1"

Sr.

Concord

Quinnipiac, Rider ?

3

 Brian Oliver

6'6"

Soph.

Wiiliam Penn

Rutgers, Maryland

4

 Edwin Santiago

6'2"

Sr.

Sanford

*Delaware*

5

 Tim Steed

6'4"

Sr.

Christiana

JUCO or Prep School ?

6

 Darnell Cephas

6'0"

Sr.

Smyrna

Delaware State ?

7

 D.J. Boney

6'4"

Sr.

Tatnall

*Delaware*

8

 Shemik Thompson

6'0"

Sr.

Cape Henlopen

*Central Connecticut*

9

 Vince Goldsberry

5'10"

Sr.

St. Elizabeth

 

10

 Nafis Richardson

5'11"

Jr.

Hodgson

 

11

 James Robertson

5'10"

Sr.

Brandywine

 

12

 Azeez Ellegood

5'6"

Sr.

Sanford

 

13

 Tyshawn Bell

6'6"

Soph.

Caesar Rodney

 

14

 Vashad Whidbee

6'3"

Jr.

Woodbridge

 

15

 Kevin Johnson

6'1"

Sr.

Smyrna

 

16

 Kory Belle

6'6"

Jr.

Sussex Tech

 

17

Travis May

6'3"

Sr.

Glasgow

 

18

 Neal Skinner

6'4"

Sr.

Delcastle

 

19

 Kyan Andrews

6'4"

Jr.

Seaford

 

20

 Ben George

6'4"

Jr.

Dover

 

21

 James Pee

6'0"

Sr.

William Penn

 

22

 Curtis Chandler

5'10"

Sr.

Sussex Central

 

23

 Dominic Morris

6'6"

Soph.

Caravel

 

24

 Travon O'Brien

6'4"

Jr.

Glasgow

 

25

 Keshawn Hughes

6'0"

Sr.

Milford

 


Top Seniors-Class of 2007

 

NAME

HGT

SCHOOL

1

Brandon Tunnell

6'1"

Concord

2

Edwin Santiago

6'2"

Sanford

3

Tim Steed

6'4"

Christiana

4

Darnell Cephas

6'0"

Smyrna

5

D.J. Boney

6'4"

Tatnall

6

Shemik Thompson

6'0"

Cape Henlopen

7

Vince Goldsberry

5'10"

St. Elizabeth

8

James Robertson

5'6"

Brandywine

9

Azeez Ellegood

5'10"

Sanford

10

Kevin Johnson

6'1"

Smyrna

11

Travis May

6'3"

Glasgow

12

Neal Skinner

6'4"

Delcastle

13

James Pee

6'0"

William Penn

14

Curtis Chandler

5'10"

Sussex Central

15

Keshawn Hughes

6'0"

Milford

16

Darren Church

6'6"

Wilmington Christian

17

Barry Bratten

6'4"

Delmar

18

James McKnight

6'2"

McKean

19

Trevon Davis

6'4"

Hodgson

20

Tommy Munro

6'9"

Delmara Christian

21

Aaron Collins

6'4"

Sanford

22

Jack Murphy

6'5"

Salesianum

23

Hughdon Selby

6'4"

Howard

24

Scott Wallace

6'3"

St. Mark's

25

Mike Pritchett

6'4"

Cape Henlopen

26

Terrence Jamison

6'3"

Charter

27

William (Tre) Jones

6'2"

Cape Henlopen

Delaware Top Boys Basketball

Class of 2008 - Juniors

 

NAME

HGT

SCHOOL

1

Jarrett Mann

6'4"

Middletown

2

Nafis Richardson

5'11"

Hodgson

3

Vashad Whidbee

6'3"

Woodbridge

4

Kory Belle

6'6"

Sussex Tech

5

Kyan Andrews

6'4"

Seaford

6

Ben George

6'4"

Dover

7

Travon O'Brien

6'4"

Glasgow

8

L.J. DiManche

5'4"

St. Andrews

9

Demetrius Richardson

6'2"

McKean

10

Kris Redd

6'2"

McKean

11

Jason Heyward

5'10"

Caravel

12

Issa Masse

6'5"

Archmere

13

Devon Horne

5'11"

Woodbridge

14

Tyler Niggebrugge

5'9"

Caravel

15

Carl Hinton

6'5"

Sussex central

16

Derek Smith

6'3"

Dover

17

Avery Sherrod

6'4"

Mount Pleasant

18

Donte Tucker

6'1"

Brandywine

19

Carlton Castillo

6'2"

Middletown

20

Marquis George

6'3"

Delcastle

21

R.J. Griffin

6'3"

Charter

22

Rob Brown

5'7"

Brandywine

23

Jamie Hagan

6'1"

St. Mark's

24

Corey Lewis

6'1"

Sussex central

25

Evan Cohen

6'3"

Tatnall

26

Orron Smullen

5'11"

McKean

27

Robert Hicks

5'9"

Lake Forest

 

Delaware Boys Basketball

Top Sophs-Class of 2009

 

NAME

HGT

SCHOOL

1

Brian Oliver

6'6"

William Penn

2

Tyshawn Bell

6'6"

Caesar Rodney

3

Dominic Morris

6'6"

Caravel

4

Paul Reynolds

6'3"

Christiana

5

Erique Gumbs

6'8"

Caravel

6

Brandon Legree

6'3"

Polytech

7

Jacob Mitchell

6'5"

Sussex Tech

8

Marcus Nock

6'2"

Woodbridge

9

Jamil Merrill

6'4"

Hodgson

10

Jamal Merrill

6'4"

Hodgson

11

Kevin Waterman

5'10"

William Penn

12

Eric Buckland

6'5"

Caravel

13

Tyree Bordley

6'2"

Lake Forest

14

Justin Perillo

6'0"

Tatnall

15

Dockery Walker

6'5"

Dover

16

Greg Benjamin

5'11"

Newark

17

Daiquine Peterson

6'2"

A.I. DuPont

18

Leyland Tait

6'3"

Newark

19

Will Townsville

6'0"

Glasgow

20

Anthony (A.J.) Williams

5'8"

St. Elizabeth

21

Isaiah Strand

6'6"

Polytech

22

Jeffone Hill

5'9"

Sussex Tech

23

Kevin Greene

6'1"

Charter

24

Justin Hicks

5'11"

Tower Hill

25

Cameron Thomas

6'2"

Brandywine

 


Top Frosh-Class of 2010

Delaware Boys Top Freshman, 8th, and 7th Grade Players

Class of 2010, 2011, 2012

 

Freshman

 

NAME

HGT

SCHOOL

1

Malcolm Gilbert

6'8"

St. Elizabeth

2

Marques Jones

5'7"

Milford

3

Anthony Myles

6'2"

Polytech

4

Joel Brockenbrough

6'4"

William Penn

5

Jeff Boyd

5'8"

A.I. DuPont

6

Jordan Dupree

5'11"

Concord

7

Jeff Purnell

5'8"

Seaford

8

Jonathan Dukes

6'0"

Delmarva Christian

9

Austin Brunswick

6'1"

Howard

10

Deshawn Godwin

5'6"

Indian River

11

Brandon LeGrand

5'11"

Milford

12

Trip Ashley

6'4"

Tower Hill

 

8th Graders

 

NAME

HGT

SCHOOL

1

Trevor Cooney

6'2"

Sanford

2

Tahj Fuller

5'5"

Postlethwait

3

Turrell Bowe

6'0"

Mariner Middle

4

Exzavier Cooper

6'1"

George Read

5

Taariq Cephas

4'11"

New Castle Middle

6

Alex Hackett

5'11"

Shue Medill

7

Mark Medley

5'9"

Tatnall

8

Josh Heyliger

5'11"

Shue Medill

9

Deon Jones

6'1"

Springer

10

Brandon Barnes

5'9"

Dover Central

11

Terrance Bobb-Jones

5'9"

St. Anthony's

12

Stephen Saunders

5'6"

Talley Middle

13

Lovell Sudler

6'1"

Dover Central

14

Alpha Jalloh

5'11"

Kirk Middle

15

Andrew Murlo

5'6"

Beacon

16

Tracey Peal

6'2"

St. Helena's

17

Nick Motyl

5'5"

Smyrna Middle

18

Kadeem Brown

5'5"

Stanton Middle

19

Aaron Burton

5'8"

St. Helena's

20

Aaron Clark

5'9"

Redding Middle

21

Keith Yancy

5'10"

Springer

22

Craig Napier

5'9"

St. Peters

23

Jerrell Allen

5'11"

Milford Middle

24

Chris Doherty

5'10"

St. Elizabeth

25

Hashim Wilson

5'5"

Gauger Middle

26

Nick Alexander

5'9"

St. Helena's

27

David Allhouse

6'4"

Immaculate Conception

28

Marcus Gilbert

5'9"

St. Elizabeth

29

A.J. English

5'9"

Redding Middle

30

Tresmond Kane

5'5"

Phyllis Wheatley

31

Alexi Romanoli

5'7"

St. Edmond's

32

Shaun Horsey

5'8"

Seaford Middle

33

Raymere Broomer

5'6"

Stanton Middle

34

Kyle Hagan

5'9"

St. Matthew

35

Ryan Sonson

5'8"

St. Matthew

36

Tim Greenamoyer

5'7"

St. Edmonds

37

Ajay Hollis

5'2"

Gauger Middle

38

Robert Simpson

6'1"

Kirk Middle

39

Jeff Word

4'11"

New Castle Middle

40

Jeff Akins

5'9"

Seaford Middle

41

Chase Morgan

5'3"

St. Edmonds

42

Shawn Martin

5'10"

Kirk Middle

43

Jahlil Patton

5'2"

Shue Medill

44

Stephen Brown

5'10"

Meredith Middle

45

Dante Shells

5'3"

Fifer Middle

46

Karon Turner

5'1"

Shue Medill

47

Samir Baker

5'4"

Fifer Middle

48

Ricky Reyes

5'9"

Marion T. Academy

49

Hertford Draper

5'11"

Mariner Middle

50

Evan Mulrooney

6'2"

St. Helena's

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7th Graders

 

NAME

HGT

SCHOOL

1

Lucke Phouthison

5'9"

Kirk Middle

2

Andre Horne

5'8"

Maurice Moyer

3

Tyaire Hudson

5'5"

Hanby

4

Parris Ridgeway-Higgs

5'6"

St. Peters

5

Aaron Tilghman

4'10"

A.I. DuPont

 

 

 

2006- 2007 (Preseason)

Top 6th, 5th, 4th Graders

 

 

 

 

NAME (Class of 2013)

HEIGHT

SCHOOL

1

Isaac Fleming

5'3"

Gunning Bedford

2

Tyaire Ponzo-Meek

4'7"

Gunning Bedford

3

Theron Sheehee

5'3"

T.B.A.

4

Shepard Garner

5'4"

P.S. Dupont

5

Aaron Thomas

4'7"

Gunning Bedford

6

Dhameer Bradley

5'2"

St. Thomas

7

Elliott Henry

5'6"

St Edmonds

8

Shymer Hanzer

5'2"

Dover Middle

9

Tommy Collins

5'4"

Bayard School

10

Darius Wing

5'8"

T.B.A.

11

Anthony Reid

5'2"

St John's

12

Shikei Blake

5'5"

Marion T. Academy

13

Dean Wilson

5'7"

Our Lady of Fatima

14

Sam Moyer

5'2"

Home School

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAME  (Class of 2014))

HEIGHT

SCHOOL

1

Austin Tilghman

4'10"

Highlands

2

Anthony Mosley

4'7"

John Bassett Moore

3

T.J. Brown

4'9"

Olive Elementary

4

Larenz Thurman

4'10"

Claymont Elementary

5

Wa'Mere Murphy

5'2"

P.S. Dupont

6

William Chapman

4'4"

Harlan Elementary

7

Brandon Watson

4'10"

Harlan Elementary

8

Christian Conaty

4'4

St. Anne's

9

Quantez Harris

4'5"

T.B.A.

10

Herbert Brown

5'1"

Concord Christian

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAME (Class of 2015))

HEIGHT

SCHOOL

1

Mikey Dixon

4'4"

Marion T. Academy

 

Top 20 Statewide Basketball Teams

 

Delaware Girls High School Basketball

Top 20 Basketball Teams

2006- 2007

 

 

Girls Basketball Top 20 Teams (Week of 03/11/07) (Final)

 

 

Rank

School

Last Wk

Results

1

St. Elizabeth (22-3)

2

Won the State Championship 55-45 over then #1 Ursuline. Last title was 1985. Also ran over #3 Sanford 42-31 in the State semifinals and then #5 Dover 60-37 in the quarterfinals. Crushed then #14 Tower Hill 79-31 in the second round.

2

Ursuline (21-5)

1

Lost to then #2 St. Elizabeth 55-45 in the state Championship game. Defeated then #9 Caravel 55-42 in the State semifinals and then #10 Middletown 52-34 in the quarterfinals. Ran over then #13 Cape Henlopen 69-21 in the first round of the playoffs.

3

Sanford (23-2)

3

Lost to then #2 St. Elizabeth 42-31 in the State semifinals. Won over then #4 Hodgson 44-25 in the State quarterfinals and beat then #8 Delcastle 58-39 in the second round of the playoffs.

4

Caravel (14-10)

9

Lost to then # 1 Ursuline 55-42 in the State playoff semifinals. Defeated then #11 St. Mark's 45-42 in the quarterfinals and ran over then #7 Caesar Rodney 73-34 in the second round.

5

Hodgson (23-2)

4

Lost to #3 Sanford 44-25 in the quarterfinals of the State Playoffs. Ran over then #16 St. Thomas More 53-18 in the first round.

6

St. Mark's (16-8)

11

Lost to then #9 Caravel 45-42 in the state playoff quarterfinals and beat then #17 Padua 42-35 in the second round.

7

Middletown (17-7)

10

Won big over unranked Christiana 67-38 in the first round and then #6 Glasgow 81-54 in the second round of the State playoffs. Eliminated by then #1 Ursuline 52-34 in the quarterfinals.

8

Dover (21-4)

5

Ran all over #12 Wilmington Christian 63-34 in the second round of the State playoffs. Lost big to then #2 St. Elizabeth 60-37 in the quarterfinals.

9

Glasgow (18-6)

6

Got destroyed by then #10 Middletown 81-54 in the second round of the State playoffs.

10

Caesar Rodney (18-6)

7

Beat unranked William Penn 60-46 in the first round of the State playoffs. Got crushed by then #9 Caravel 73-34 in the second round.

11

Delcastle (17-6)

8

Crushed #19 Laurel 62-36 in the first round of the State playoffs. Lost big to #3 Sanford 58-39 in the second round.

12

Wilmington Christian (16-7)

12

Ran over unranked Polytech 63-45 in the first round of the State playoffs. Lost big to then #5 Dover 63-34 in the second round.

13

Padua (11-12)

17

Crushed #20 McKean 52-28 in the first round of the State playoffs. Lost to then #11 St. Mark's 42-35 in the second round.

14

Cape Henlopen (15-8)

13

Beat #18 Charter 39-32 in the first round of the State playoffs.  Lost big to #1 Ursuline in the second round 69-21.

15

Tower Hill (15-9)

14

Defeated then #15 Concord 43-41 in the State playoff first round. Got blown out by then #2 St. Elizabeth 79-31 in  the second round.

16

Concord (13-10)

15

Lost to then #14 Tower Hill 43-41 in the first round of the State playoffs.

17

St. Thomas More (17-7)

16

Beat unranked Sussex Central 47-37 in the State playoffs and got crushed by then #4 Hodgson 53-18 in the second round.

18

Charter (12-11)

18

Defeated by then #13 Cape Henlopen 39-32 in the first round of the State playoffs.

19

Laurel (13-11)

19

Beaten by then #8 Delcastle 62-36 in the first round of the State playoffs.

20

McKean (14-8)

20

Lost big to then #17 Padua 52-28 in the first round of the State playoffs.

 

 

 

 

Updated Delaware Girls Basketball Player Rankings

 

Girls Top 25 Delaware Girls Basketball Players

Update   2006-2007

 

 

 

NAME

HGT

CLASS

HIGH SCHOOL

COLLEGE

1

Elena DelleDonne

6'5"

Jr.

Ursuline

UConn, Middle Tennessee

2

Khadijah Rushdan

5'10"

Sr. 

St. Elizabeth

Rutgers

3

Chelsea Davis

6'3"

Soph.

Middletown

 

4

Jasmine Gibson

6'4"

Jr.

Sanford

 

5

Paris Waterman

5'5"

Sr. 

Sanford

Brown, Delaware?

6

Phylicia Freeman

5'9"

Sr. 

Middletown

 

7

Brittani Shells

5'8"

Sr. 

Caravel

Richmond

8

Sherona Kerr

6'1"

Sr. 

Dover

 

9

Jacinda Jones

5'10"

Sr. 

Concord

Goldey Beacom, Wilmington

10

Kanzes Battin

5'11"

Jr.

Hodgson

 

11

Brittany Kilgoe

5'7"

Sr. 

Glasgow

 

12

Joy Rutland

6'1"

Jr.

St. Elizabeth

 

13

Michelle Baker

5'9"

Jr.

Brandywine

 

14

Ericka Furrowh

5'6"

Soph.

Hodgson

 

15

Jazmine Cooper

5'11"

Soph.

Dover

 

16

Jacquetta May

5'10"

Soph.

Delcastle

 

17

Tia Felton

5'8"

Sr. 

Cape Henlopen

 

18

Kayla Miller

5'9"

Jr.

Ursuline

 

19

Shannon O'Hanlon

5'10"

Jr.

Ursuline

 

20

Sarah Hickman

5'8"

Sr. 

Wilmington Christian

 

21

Herbnesia Rayne

5'10"

Sr. 

Lake Forest

 

22

Jamisa Johnson

5'3"

Sr. 

Christiana

 

23

Marissa Jamison

6'0"

Jr.

McKean

 

24

Myesha Williams

5'8"

Sr. 

William Penn

 

25

Caitlin Van Sickle

5'5"

Jr.

Tower Hill

 

 

 

Delaware Girls Top 50 High School Seniors

Class of 2007 Update  

 

 

 

NAME

HGT

HIGH SCHOOL

1

Khadijah Rushdan

5'10"

St. Elizabeth

2

Paris Waterman

5'5"

Sanford

3

Phylicia Freeman

5'9"

Middletown

4

Brittani Shells

5'8"

Caravel

5

Sherona Kerr

6'1"

Dover

6

Jacinda Jones

5'10"

Concord

7

Brittany Kilgoe

5'7"

Glasgow

8

Tia Felton

5'8"

Cape Henlopen

9

Sarah Hickman

5'8"

Wilmington Christian

10

Herbnesia Rayne

5'10"

Lake Forest

11

Jamison Johnson

5'3'

Christiana

12

Myesha Williams

5'8"

William Penn

13

Regan Jones

6'0"

Wilmington Christian

14

Monica Pannelle

5'10"

Glasgow

15

Christina Rivituso

5'9"

St. Mark's

16

Rebecca Snyder

6'0"

Mount Pleasant

17

Rachel Denis

5'8"

Sanford

18

Morgan McGill

6'0"

St. Elizabeth

19

Ebonye Smith

6'3"

Caesar Rodney

20

Tiandra Felix

5'7"

Woodbridge

21

Kristen Lake

5'8"

Charter

22

Jessica Tatum

5'10"

Glasgow

23

Rachel Grimes

6'1"

A.I. DuPont

24

Kathleen Kenney

5'8"

Charter

25

Zakiya Word

5'10"

Hodgson

26

Twyla Hill

5'6"

Laurel

 

 

 

Top Delaware Girls Basketball Players - Juniors

Class of 2008 Update

 

 

 

NAME

HGT

HIGH SCHOOL

1

Elena DelleDonne

6'5"

Ursuline

2

Jasmine Gibson

6'4"

Sanford

3

Kanzes Battin

5'11"

Hodgson

4

Joy Rutland

6'1"

St. Elizabeth

5

Michelle Baker

5'9"

Brandywine

6

Kayla Miller

5'9"

Ursuline

7

Shannon O'Hanlon

5'10"

Ursuline

8

Marissa Jamison

6'0"

McKean

9

Caitlin Van Sickle

5'5"

Tower Hill

10

Symone Woody

5'5"

St. Elizabeth

11

Kyra McGriff

5'8"

McKean

12

Dohnay Banice

5'10"

Dover

13

Karoana Roach

5'11

Caravel

14

Kristi Kerrigan

5'8"

Friends

15

Brittany Griffin

5'8"

Sussex Tech

16

Shevonda Cephas

5'7"

Milford

17

Nancy Piersall

6'0"

William Penn

18

Janai Brister

5'10"

McKean

19

Sabrina Armorer

5'5"

Delcastle

20

Rayona Benson

5'5"

Cape Henlopen

21

Ashley Hinson

5'8"

McKean

22

Erin Edwards

5'7"

Ursuline

23

Jamie Milliski

5'11"

Sanford

 

 

 

Delaware Girls Top  High School Sophmores

Class of 2009

 

Class of 2009 Update  

 

 

NAME

HGT

HIGH SCHOOL

1

Chelsea Davis

6'3"

Middletown

2

Ericka Furrowh

5'6"

Hodgson

3

Jazmine Cooper

5'11"

Dover

4

Jacquetta May

5'10"

Delcastle

5

Dara Taylor

5'5"

Caravel

6

Myisha Rufus

5'7"

Polytech

7

Sironda Chambers

5'7"

Hodgson

8

Kelley Doogan

5'10"

Ursuline

9

Asha Jones

5'6"

Hodgson

10

Cortney Baynard

5'2"

Caesar Rodney

11

Kellie Whaley

5'3"

Sussex Central

12

Jazmine Miller

5'5"

Dover

13

 Mary Hobbs

5'5"

Tower Hill

14

Ashley Robbins

5'7"

Delcastle

15

De'Andria Farlow

5'8"

Seaford

16

Alexandria Massado

5'8"

St. Elizabeth

17

Ali Kenney

6'0"

Sanford

18

Milana Gilbert

6'1"

St. Elizabeth

19

Alexia Gregory

5'5"

Hodgson

20

Morgan Taylor

5'6"

Middletown

 

 

Freshman Class of 2010

Top Delaware Freshman Girls Basketball Players

Class of 2010 Update  

 

NAME

HGT

HIGH SCHOOL

1

Telisha (T.T.) Turner

5'5"

Glasgow

2

Bianca Parker

5'8"

Delcastle

3

Jasmine LeGree

5'10"

Polytech

4

Ashleigh Roberts

5'8"

Concord

5

Jazzlyn Grimes

5'7"

Glasgow

6

Tomorrow Briedell

5'3"

Laurel

7

Aimee Bouie

6'0"

A.I. Dupont

8

Anna Tiberi

5'3"

St. Elizabeth

9

Bria Graham

5'3"

Concord

10

Alexa Webb

5'4"

Sanford

11

Deandra Scott

5'9"

Caesar Rodney

 

 

 

 

Delaware Girls Top Basketball Players

2006- 2007

 

 

Class of 2011 8th Graders

8th Graders – Class of 2011

 

 

NAME

HGT

SCHOOL

1

Samantha Bonvetti

5'3"

St. John's Beloved

2

Coreenah Redden

5'8"

Shue Medill

3

Mary Kate Williams

5'9"

Ursuline

4

Paige Davis

5'3"

St. Elizabeth

5

Krista Panella

5'8"

St. Anthony's

6

Johnesha Warren

6'0"

Mariner Middle

7

Kiersten Fauntleroy

5'7"

Our Lady of Fatima

8

Aja Brooks

5'6"

Talley Middle

9

Maria Talarowski

5'6"

St. Anthony's

10

Keyjuana Selby

5'5"

Gunning Bedford

11

Pereisha Waters

5'8"

Talley Middle

12

Kerry DePace

5'5"

St. Elizabeth

13

Taylor Harris

5'8"

Dover Central

14

MacKenzie Chrisco

5'6"

Christ the Teacher

15

Michele Leach

5'3"

H.B. Dupont

16

Jill Price

5'11"

Corpus Christi

17

Caitlin Warder

5'11"

Immaculate Heart

18

Judi Ramirez

5'8"

St. Anthony's

19

Alison Zimny

5'9"

Holy Angels

20

Amanda Penkrot

6'0"

St. Helena's

21

Alexus Weal

5'5"

Gauger Middle

Class of 2012 7th Graders

 

7th Graders – Class of 2012

 

 

NAME

HGT

SCHOOL

1

Betnijah Laney

5'9"

Smyrna Middle

2

Alyah Davis

5'6"

Mariner Middle

3

Meghan Carter

5'7"

Ursuline

4

Emily Nowell

5'2"

Corpus Christi

5

Lindsey Nichols

5'9"

Immaculate Heart

6

Katherine Durbano

5'4"

St. John's Beloved

7

Monica Dawyot

5'7"

St. Anthony's

8

Inez Watson

5'7"

Kirk Middle

9

Kelly Perillo

5'11"

St. Catherine's

10

Emma Grey

5'5"

St. John's Beloved

11

Jill Lyons

5'11"

Immaculate Heart

12

Amber Genwright

5'3"

Talley Middle

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Class of 2013 6th Graders

 

 

NAME

HEIGHT

SCHOOL

1

Brenna Williams

5'5"

Ursuline

 

 

 

 

Email Curtis

Main page

Email Curtis

email questions or comments to LLHoops.com webmaster